Tabela ligowaSzczegóły
Nazwa M. Pkt.
1. BRUK-BET 2 Termalica... 34 92
2. LUBAŃ Maniowy 34 68
3. POPRAD Muszyna 34 67
4. MKS LIMANOVIA Limano... 34 66
5. WIERCHY Rabka-Zdrój... 34 65
6. OKOCIMSKI Brzesko 34 60
7. WOLANIA Wola Rzędzi... 34 59
8. GLINIK Gorlice 34 55
9. KOLEJARZ Stróże 34 49
10. WATRA Białka Tatrza... 34 48
11. TARNOVIA Tarnów 34 46
12. METAL Tarnów 34 43
13. SOKÓŁ Słopnice 34 36
14. SKALNIK Kamionka Wie... 34 35
15. BOCHEŃSKI KS 34 31
16. DUNAJEC Zakliczyn 34 24
17. JARMUTA Szczawnica 34 22
18. RADŁOVIA Radłów 34 6
Sponsor Tytularny

Urząd Miasta Limanowa

Sponsor

Sponsor

Sponsor
Sponsor
Sonda
Które miejsce w tabeli zajmie MKS LIMANOVIA na koniec sezonu 2021/2022 w IV Lidze?

Zmarł Jerzy Ligęza - "trener trenerów" i "szlifierz talentów”.

2017-03-13 10:14:08
Powiększ
W wieku 83 lat po walce z ciężką chorobą zmarł Jerzy Ligęza, były trener wielu drużyn, w tym Limanovii.

 

Urodził się w 1933 r. w Nowym Sączu, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 83 lat w szpitalu w Tarnowie.

- Jerzy miał nie dwie pasje, miał trzy wielkie pasje „RODZINA – piłka nożna i narty”. Wychował wiele pokoleń nauczycieli wf i trenerów piłki nożnej, stąd można go było nazwać „Trenerem trenerów” - wspomina go Bogusław Klimek z OZPN Nowy Sącz.

 

W młodości należał do najwszechstronniejszych narciarzy (zjazdowców, biegaczy i skoczków) regionu. W saneczkarskich dwójkach zajął szóste miejsce w rozgrywanych w Krynicy mistrzostwach Polski. Jeździł na nartach razem z bohaterami wojennymi Romanem Stramką i Julianem Zubkiem. Wychowanek Sandecji, zadebiutował jako junior w 1950 r. Ukończył Technikum Kolejowe w Nowym Sączu następnie w 1957 r. AWF Warszawa. Podczas studiów jako obrońca grał – wspólnie z innym sądeczaninem Stanisławem Chwastowiczem w stołecznych klubach: II-ligowej Polonii i AZS AWF. Szkolił się wtedy pod okiem legendarnego Wacława Kuchara i jego mniej wtedy jeszcze znanego lwowskiego krajana Kazimierza Górskiego. Trener klasy mistrzowskiej piłki nożnej, prowadził drużyny Sandecji, Dunajca, Limanovii i Startu Nowy Sącz. 
 
 
- Wychowawca wielu pokoleń piłkarzy, cenili go działacze, lubili sportowcy, nazywając „szlifierzem talentow”. - W latach 1978–1992 był w b. województwie nowosądeckim koordynatorem ds. młodzieży PZPN. Wspólnie ze Zbyszkiem Małkiem ówczesnym trenerem młodzieży w Sandecji i wicedyrektorem Szkoły Sportów Letnich, pod patronatem Prezydenta Miasta Andrzeja Czerwińskiego, opracowali program rozwoju piłki nożnej w Nowym Sączu - wspomina Bogusław Klimek.  Razem prowadzili zajęcia z wyselekcjonowaną grupą najbardziej uzdolnionych dzieci. Z grupy tej wywodzą się m. in. Janczyk, Korzym, bracia Bastowie i Szufryn. Przez jego „ręce” przeszło dziesiątki znanych później piłkarzy, występujących w markowych klubach. Z czołowych klubów Nowego Sącza, Gorlic, Limanowej i Podhala wyławiał najzdolniejszych chłopców powołując ich do kadry okręgu nowosądeckiego, zabierał na turnieje ogólnopolskie i międzynarodowe.  W 1978 r. Jerzy Ligęza (razem z asystentem Zygmuntem Śledziem) poprowadził juniorów Sandecji najpierw do mistrzostwa Małopolski, a następnie do finałów mistrzostw Polski, w których zajęli czwarte miejsce w kraju. To było największe osiągnięcie klubu w tej kategorii wiekowej. Po Wiesławie Stawarzu objął funkcję pierwszego trenera drużyny seniorów Sandecji, która występowała wówczas w III lidze. Był jednym z założycieli a od października 2009 do 2016 roku prezesem Rady Seniorów przy nowosądeckim OZPN, r. Wspólnie z Aleksandrem Oraczem, Zbigniewem Małkiem (wykładowcą PWSZ) i Andrzej em Kuźmą, zorganizował na obiektach nowosądeckiej uczelni trzy konferencje metodyczno-szkoleniowe dla trenerów i nauczycieli wf. W konferencjach tych uczestniczyli: Stefan Majewski Marcin Dorna, prof. Jerzy Talaga i trener Andrzej Strejlau. Jego dziełem była organizacja w Nowym Sączu ostatniego meczu z „Orłami Górskiego”Angażował się w dokumentowanie historii sądeckiego sportu. Był m.in. współautorem unikatowej wystawy na jubileusz 100-lecia Sandecji, współinicjatorem wmurowania na budynku klubowym tablicy upamiętniającej postać Tadeusza Koniecznego, najwybitniejszego sportowca w jej historii. Praktycznie po ukończeniu warszawskiego AWF przez całe swoje życie związany był ze sportem na sądecczyźnie i ówczesnym okręgu krakowskim, jako czynny piłkarz i szkoleniowiec oraz działacz związków sportowych. Były nauczyciel, wizytator i metodyk w szkołach sądecko-limanowskich. Jest prekursorem w szerokim zakresie integracji i socjalno-pomocowej dla członków Rady Seniorów OZPN Nowy Sącz. Jest postacią bardzo znaną i cenioną w środowisku braci sportowej na Ziemi Sądeckiej, Limanowskiej i Krakowskiej. 
 
- Dzięki jego pracy uczniowie Szkoły Podstawowej Nr l w Limanowej zdobywali wiele czołowych miejsc, pucharów, dyplomów i innych wyróżnień w zawodach sportowych na terenie byłego woj. nowosądeckiego oraz stanowili podstawowy trzon drużyn piłkarskich: trampkarzy a następnie juniorów i seniorów Klubu Sportowego „Limanovia". Wniósł ogromny wkład pracy w rozwój piłki nożnej w Klubie Sportowym „Limanovia" oraz na terenie miasta i powiatu limanowskiego - brzmiało uzasadnienie wniosku o nadanie Jerzemu Ligęzie w 2014 roku medalu "Za Zasługi Dla Miasta Limanowa".
 
 

Śp. Jerzy Ligęza został odznaczony bardzo wieloma odznaczeniami: m/in:

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Medal Komisji Edukacji Narodowej
- Załżony Działacz Kultury Fizycznej
- Medal „ZA Zasługi dla Limanowej”
- Złota Honorowa Odznaka PZPN
- Brązowy Medal Za wybite Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej
- Złota Honorowa Odznaka Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej
- Złota Honorowa Odznaka Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Nowym Sączu
- Medal 50-lecia KOZPN Kraków
- Medal 60-lecia KOZPN Kraków
- Medal 90 lecia MZPN Kraków
- Medal 95-lecia MZPN Kraków
- Medal 105-lecia MZPN Kraków
- Amabasdor Futbolu Nowosądeckiego
- Medal 40-lecia OZPN Nowy Sącz
- Złota Honorowa Odznaka „Zasłużony dla LZS”
- Srebrne i Złote „Jabłko Sądeckie”

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 13 marca 2017, o godz. 13:00 - na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu przy ul. Śniadeckich.

 

Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia - Zarząd MKS Limanovia wraz z piłkarzami, trenerami i działaczami klubu.

Dodane przez: limanovia, wyświetleń: 3577, Skomentowano 0 razy
« PowrótGóra ^
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. » Dodaj komentarz